TERVEZÉS ÉS KIVITELEZÉS + TANÁCSADÁS
Szeretnéd, hogy megtervezzük és megalkossuk álmaid kertjét? Dzsungelt szeretnél az erkélyedre?
Esetleg kacsingatsz az önellátás irányába és van egy méretes területed, de nem tudod hogyan kezdjél bele?
Támogatjuk céljaidat valamennyi esetben!
„A permakultúra egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszer”
Bill Molison
A permakultúra tervezői rendszerrel az ember számára is fontos ökoszisztémák kialakulásának adunk teret. Együttműködve a természettel fenntartható, az aktuális körülményekhez alkalmazkodó, stabil rendszereket tervezünk és építünk. Célunk, hogy a számunkra is hasznos, bőséges és egészséges élelmiszereket, valamint egyéb szükségleteinket kielégítő ökologikus élettereket hozzunk létre.
KORUNK PROBLÉMÁI
Változik a klíma
A klímaváltozás hatására egyre szélsőségesebb időjárási jelenségekkel szembesülünk, egyre hosszabb hőhullámokat és aszályos időszakokat tapasztalhatunk, majd hirtelen lezúduló nagymennyiségű esőt, sok esetben villámárvizet eredményezve. Az életet adó értékes víz így hirtelen ártalmassá válik, kimossa a talajból a tápanyagokat, és az építményeinkben is kárt tehet.
Talajaink minősége romlik
A kiszáradt talajból lassan eltűnik az élet, termékenységéből és vízmegtartóképességéből sokat veszít, ezáltal a növények fejlődése is veszélybe kerül.
Díszkertjeink túl energiaigényesek
A gyepesített területek fenntartása rengeteg vizet és tápanyagot igényelnek, míg a kert intimitását biztosító tuják és egyéb dísznövények betegségekkel küszködnek és nem hoznak sok hasznot sem a gazda, sem az egyéb élővilág számára.
Csökken a biodiverzitás
Kevesebb beporzó- és egyéb hasznos rovar látogatja kertünket, reggelente szinte elmarad a madarak százainak csicsergése. Megjelennek viszont a kertünkben kárt okozó rovarok és egyéb nem kívánatos állatok. A túlszaporulatukkal nem tudunk mit kezdeni.
Mindezek eredményeképpen kertjeinkben egyre többet küzdünk a víz és tápanyag pótlásával, a növényvédelemmel, és gyakran még a sok munkával elért terményeink egy jelentős része is odavész – hiszen nem a természettel együtt dolgozunk.
HOGYAN GONDOLKODUNK MÁSKÉPP A PERMAKULTÚRA SZEMLÉLETÉVEL?
A rendszerszintű fejlesztés során a következő szempontok mentén alakítjuk ki a stratégiát, figyelembe véve a gazda szükségleteit és életszokásait:
figyelembe vesszük a terület mikroklímáját,
lehetőségekhez mérten megteremtjük a terület vízbiztonságát,
gondoskodunk a talajépítésről,
a kert leendő növényrendszerét a diverzitás és ezáltal a stabilitás fogja jellemezni,
rendszerbe illesztjük a segítő állatokat is.
TANÁCSADÁS
Amennyiben megakadtál, esetleg a permakultúra lehetőségeit mérlegeled a kertedben, keress bátran. 2-3 órás konzultáció keretében személyre szabott elméleti és technikai tanácsokkal fogunk támogatni téged. Ha kedvet kapsz, és jobban elmélyednél a témában, várunk szeretettel a képzéseken, eseményeken.
Ezeken területeken számíthatsz ránk:
családi házak kiskertjei,
lakások, irodák erkélyei, teraszai, tetőterei,
lakóházak közös területei, körfolyosói,
óvodák, iskolák, közintézmények szabad területei,
közösségi kertek,
vendéglátó egységek kertjei/zöldfelületei,
nagyobb vidéki farmok, területek.
MI A PERMAKULTÚRA?
"A permakultúra egy fenntartható emberi környezetet teremtő tervezési rendszer.” - Bill Mollison
A permakultúra 3 etikai alapelvből indul ki, míg a filozófiája a természettel való együttműködésen alapul. A természet mintázatait és ökológiai folyamatait másolja és a tervezés során alkalmazza.
FILMAJÁNLÓ: „Bevezetés” – Geoff Lawton
Bill Mollison ausztrál kutatóban a permakultúra eredeti ötlete 1959-ben született meg, amikor a tasmániai esőerdőkben lévő erszényeseket figyelte meg és inspirálta, lenyűgözte ennek az ökoszisztémának az életadó bősége és gazdag összefüggései. Abban a pillanatban Mollison a következő szavakat jegyezte fel naplójába: „Hiszem, hogy olyan rendszereket tudnánk építeni, amelyek ugyanolyan jól működnének, mint ez." *
1974-75-ben Bill Mollison és David Holmgren közösen kidolgozták egy olyan fenntartható mezőgazdasági rendszer keretrendszerét, amely az évelő fák, cserjék, gyógynövények (zöldségek és gyomok), gombák és gyökérrendszerek többféle termesztésén alapul, amelyre ők alkották meg a „permakultúra” szót. **
Mollison eredetileg az állandó mezőgazdaság szűkítésének szánta, de hamar rájött, hogy ez az állandó kultúra rendszere, mivel termő táj, egészséges ökológia és körforgásos gazdaság nélkül semmilyen kultúra nem maradhat fenn. A permakultúra egyrészt egy pozitív - az új információkra nyitott - koncepcióként, másrészt olyan gyakorlatként indult, amely a világ minden részéből származó, fenntartható, ökológiai technikákra vonatkozó ismereteket integrálni tudta. **
** Raver, Anne (13 February 2013) Raver, Anne (13 February 2013). "Their Trip to Bountiful”
Figyeld eseménynaptárunkat és keress minket bátran az alábbi elérhetőségeken:
Vagy küldj üzenetet, szívesen válaszolunk!
Adatkezelési tájékoztató
© Lőrinczi István. Minden jog fenntartva.