KÉPZÉSEK ÉS WORKSHOPOK
„A természet biztosítja mindazt, ami táplálja és gyógyítja a testet, meghökkenti a lelket,
a szívet és a szellemet.” - Pierre Rabhi
Tanulj meg együttműködni a természettel, és teremts egy olyan világot, ahol az ember és a természet egyensúlyban élhet egymással.
A permakultúra megváltoztatja a világhoz való viszonyodat!
Készen állsz a kalandra?
PDC TANFOLYAM
/ 112 órás képzés /
PDC (Permaculture Design Certificate) tanfolyamunkat minden felelősen gondolkodó és tenni vágyó érdeklődőnek ajánljuk, aki a társadalmi és az ökológiai válságban szeretne kiutat találni. Ajánljuk továbbá mindenkinek, aki az önellátás irányába kacsingat, aki az otthonának környezetét szeretné fenntarthatóvá alakítani, aki a városokban vagy vidéken szeretne élhetőbb területeket fejleszteni vagy aki egy bevált alternatív tervezési rendszert szeretne megismerni és alkalmazni az élete számos pontján.
A képzés során Bill Mollison „A Designers Manual” 14 fejezetét vesszük górcső alá. Részletesen foglalkozunk a permakultúra alapjaival, gyakorlatával és annak alkalmazási lehetőségeivel. Kiemelt figyelmet fogunk szánni a permakultúra városi vonatkozására.
A 72 óra elméletet 5 napos gyakorlat követ, ahol az elméleti alkalmakon tanultak a maguk valóságában megjelennek. A PDC elvégzése után lehetőséget biztosítunk gyakorlatszerzésre önkéntes munkák keretében, valamint vállaljuk közösségünk támogatását, ahol nem fogod egyedül érezni magad.
További részletek hamarosan.
BEVEZETÉS A (VÁROSI) PERMAKULTÚRÁBA
/ 32 órás képzés /
A városi permakultúra képzés azokat a lehetőségeket járja körül, amelyek a városlakóként szinte mindenkinek megadatnak. Hiszen bármelyik erkélyen, gangon, kiskertben létrehozhatunk olyan fenntartható ökoszisztémát, amelynek eredményeként egészséges élelmiszert termelhetünk és természetközeli környezetet teremthetünk városi otthonunkban. Nem beszélve arról, hogy ez mind a klímaválság, mind a személyes jóllétünk tekintetében jótékony hatást gyakorol.
A 7 alkalmas képzés egyebek között a következő kérdésekre ad választ:
Hogyan tudjuk a városban hatékonyan megtermeszteni az egészségmegőrzéshez szükséges élelmiszereinket? Mit tehetünk a kertünkben vagy akár az erkélyünkön a vízbiztonságunk megteremtése érdekében? Milyen lehetőségeink vannak a városi komposztálásra és ez miért jó nekünk? Miként tudunk fenntartható emberi környezetet kialakítani úgy, hogy közben együttműködünk a természet egyéb szereplőivel?
A képzésen a következő témákkal ismerkedhetsz:
A permakultúra alapjai.
Tervezési témák és módszerek.
A megfigyelés fontossága és a terület feltérképezése.
A természet mintázatai.
Vízbiztonság a balkonon és a kertben.
Talaj, bel- és kültéri komposztálás.
Ágyástípusok.
Növények a balkonon és a kertekben.
A segítő állatok szerepe a rendszerben.
Megújuló energiák, low technology technikák.
A közösség ereje (egésznapos gyakorlat egy valós, aktuális projektben).
A képzést elsősorban a permakultúrával ismerkedők számára ajánljuk, azonban szívesen látunk permakultúra tervezőket is, akik inkább a városban szeretnék kamatoztatni tudásukat. Ha velünk tartasz, nemcsak egy képzésben lesz részed, hanem egyben egy közösség tagja is lehetsz. Utazz velünk, tedd meg az első lépést a permakultúra világába!
A Budapesten évente induló képzésre kötöttség nélkül itt lehet előjelentkezni.
A további részletekért kövesd a Perma Gang Project facebook oldalát, vagy figyeld eseménynaptárunkat.
ÉLŐHELYEK A KERTBEN
/ Egynapos workshop /
Ahhoz, hogy kialakíts egy stabil ökologikus kertet, szükséged lesz a segítő állatok bevonására. Legyenek ezek beporzó rovarok, madarak, denevérek, sünik vagy éppen hüllők, nem árt, ha úgy alakítod a kerted és olyan feltételeket teremtesz, hogy számukra ez vonzó legyen.
A workshop keretében alkalmad lesz megismerkedni a segítő állatok szerepével és szükségleteivel, valamint saját kezűleg is barkácsolunk élőhelyeket, mint például méhecskehotelt, B-típusú madárodút és denevérodút.
A workshop témái:
segítő állatok szerepei és szükségletei
élőhelyek kialakításának szempontjai és feltételei
barkácstechnikák, szerszámismeret és használat
élőhelyek barkácsolása (méhecskehotel, különböző odúk)
A diverzitás stabilitást eredményez, és a stabilitásból várható a magas hozam.
Ha Te is szeretnéd, hogy a segítő állatok végezzék helyetted a kerti munkák egy részét, akkor jelentkezz most barkács workshopunkra!
A további részletekért kövesd a Perma Gang Project facebook oldalát, vagy figyeld eseménynaptárunkat.
PLANT WORKSHOP
/ Egynapos workshop /
Szeretnél egy ökologikus kertet kialakítani? Nem tudod, eldönteni, hogy milyen növényeket ültess?
A workshop alkalmával különböző kiválasztási szempontokkal ismerkedhetsz meg, mely alapján könnyebben fogsz majd döntéseket hozni. A kerted körülményeit figyelembe véve segítünk megtervezni saját növényrendszeredet.
Ezt követően a növények szaporítását vesszük górcső alá. Hogy ne menjél üres kézzel haza, a szaporított növényekből máris néhányat magaddal vihetsz.
A workshop témái:
gyomok és indikátornövények,
a növények kiválasztásának szempontjai,
kert a balkonon,
beporzó- és madárbarát kert,
növénytársítások,
a növények szaporítása (dugványozás, bujtás, tőosztás, indaleválasztás),
palántázóedény készítése,
ágyástervezési gyakorlat.
Amennyiben biztos kézzel szeretnéd kiválasztani a növényeket és többet szeretnél megtudni a szaporításukról, akkor ez a workshop neked szól. Itt tudsz jelentkezni.
VÍZTAKARÉKOS BALKONKERT
/ Egynapos workshop /
Belvárosi társasházban laksz vagy lakótelepen? Van egy erkélyed, esetleg csak egy körfolyósó jutott neked? Nem kell szomorkodnod, itt is van lehetőséged kertészkedni, rengeteg növényt nevelni, anélkül, hogy a mindennapos locsolás foglyává tenne. Tanulj meg tudatosan bánni az életet adó vízzel, és akár az esővizet is megfoghatod.
A workshop során lesz alkalmad megismerni víztakarékos konténerkertészeti eszközöket, esővíz gyűjtésre alkalmas technikákat, valamint a burkolt felületekről való vízelvezetési technikákat is bemutatjuk neked.
A workshop témái:
konténerkertészeti tárolóedények, zárt magaságyások,
vízmegtartási technikák, tetőfelületek, tárolók (lehetőségek és szükségletek kiszámolása),
csepegtető locsolórendszerek,
vízbiztonságot növelő egyéb technikák (talajépítés, növényválasztás),
vízelvezetés burkolt felületeken,
dézsató és Wicking-bed (a konténerkertészet leginkább vízbiztos eszköze) építése.
Ha nyaraláskor nem szeretnéd a szomszédra bízni a végeláthatatlan és fenntarthatatlan locsolást, jelentkezz a workshopra!
VÍZBIZTONSÁG A KERTEKBEN
/ Egynapos workshop /
Manapság szinte minden kert gazdája megtapasztalhatja az időjárás-változás kedvezőtlen hatásait a saját kertjében is. Hosszú aszályos idők után hirtelen lezúduló esők érkeznek. Egyik jelenség sem kedvez a kertünknek, így érdemes alkalmazkodni az aktuális időjárási trendekhez.
A workshopon megismerkedhetsz különböző esővízmegtartási technikákkal, kiszámolhatod, hogy mennyi vízre számíthatsz a tetők felületéről, mekkora tárolóra érdemes beruháznod és nem utolsó sorban, hogy milyen egyéb talajépítési és ültetési stratégiák segítik a vízbiztonságot.
A workshop témái:
vízmegtartási technikák, tetőfelületek, tárolók (lehetőségek és szükségletek kiszámolása),
csepegtető locsolórendszerek,
vízbiztonságot növelő egyéb technikák (talajépítés, ültetőfelületek kiválasztása),
erózió elleni védekezés lehetőségei,
vízelvezetés burkolt felületeken,
a kerti tó funkciói,
övárkok és víztakarékos ágyások építése.
Víz hiányában a kerted kiszárad, de ha túl sok a víz, annak pusztító a hatása. Te melyiket választanád?
Ha egy harmadik verzió érdekel, várunk a workshopunkra!
GYÓGY- ÉS FŰSZERNÖVÉNYEK SZÜRETELÉSE
/ egynapos workshop /
Legyen akár egy erkélyed, gangod vagy egy nagyobb kerted, gyógy- és fűszernövényekből bőséges termést tudsz aratni. A teljes családodat, de akár a szomszédokat is elláthatod az egészségmegőrzéshez szükséges gyógynövényekkel és friss fűszerekkel. Ehhez azonban nem baj, ha tudod, hogy mikor miből mennyit szüretelj és hogyan használd fel, ahhoz, hogy a legtöbb gyógyhatást kinyerd belőlük, vagy milyen formában tartósítsd, hogy leginkább megőrizze a növény a kedvező tulajdonságait.
Az elméleti ismeretek elsajátítása mellett készíthetsz szörpöket, tinktúrákat és egyéb tartósítási praktikákat is kipróbálhatsz.
A workshop témái:
gyógy- és fűszernövény alapismeretek,
a szüret(ek) időzítése,
ecetek és olajok,
tinktúrák készítése,
szörpbefőzés,
egyéb tartósítási technikák.
Ha elmélyednél a gyógy- és fűszernövények szüretelésében és tartósításában, akkor tarts velünk és jelentkezz a workshopra!
TÓÉPÍTŐ WORKSHOP
/ Egy + kétnapos workshop /
Egy tónak rengeteg funkciója van, legyen akár egy kiskerti tavacska, akár egy nagyobb víztározó. A mi esetünkben egy kisebb kerti tó megépítésére és a hozzátartozó elméleti ismeretek megszerzésére invitálunk Benneteket.
Elmélet:
a tó funkciói,
helyválasztási szempontok,
méretek, formák,
mélységi szintek meghatározása,
a tó élővilága,
fenntartás, karbantartás.
Gyakorlat:
gépi- és kézi földmunkák,
fólia behelyezés,
túlfolyó készítése,
ültetőközegek elkészítése,
növények beültetése,
szélek eldolgozása, takarása.
Ha még nincs kerti tavad, de szeretnél, vagy már van, de nem működik rendesen, tarts velünk és ismerkedj meg a tóépítés fortélyaival!
Adatkezelési tájékoztató
© Lőrinczi István. Minden jog fenntartva.