“A COVID első időszakában budapesti belvárosi lakásunk gangján ültem és kávéztam. Legalábbis ez volt a látszat. Valójában ezt a kényszeridőszakot azzal töltöttem, hogy megtervezzem, majd bezöldítsem a lakásunk előtti körfolyosót a permakultúra szemlélete mentén.
A munkám során egy mini ökoszisztémának sikerült teret adni, ahol számos ehető növény szolgál táplálékforrásként, miközben hasznosítom az esővizet, komposztálok, a szobák falait nyáron növények hűtik és a körülményekhez képest sokszínű élővilág vesz körül. Így mélyedtem el a városi permakultúra adta lehetőségekben, és azóta is ez a terület a fő tevékenységi köröm.
Elsősorban a városi permakultúra meghonosításán és terjesztésén dolgozom. Annak érdekében, hogy minél többen ismerjék fel a szemlélet lényegét, rendszeresen tartok a témában képzéseket és ismeretterjesztő előadásokat, workshopokat. Kidolgoztam egy képzési programot a városi permakultúra témakörében, mely eddig tizenegy alkalommal valósult meg, közel 200 fő részvételével. Számos rendezvényre hívnak előadni a városi permakultúra lehetőségeiről.
Az évek során az egyéni utam csapatmunkává alakult, és megszületett a közösségünk. Társaimmal közösen nagyrészt óvodákban, gyermekotthonokban, iskolákban, közösségi kertekben végzünk területfejlesztést, emellett kertekben, erkélyeken egyéni megbízásokat is vállalunk, és vidéki nagyobb területek regenerációját is végezzük. Ha szeretnél Te is csatlakozni hozzánk, görgess lejjebb!” - Lőrinczi István
LŐRINCZI ISTVÁN
Permakultúra tervező, oktató, közösségfejlesztő
25 éve foglalkozom közösségfejlesztéssel. 1998-ban létrehoztam egy hegymászó szakosztályt, majd outdoor és karitatív csapatépítő, 2010 óta pedig fenntarthatósági ismeretterjesztő programokat is tartok.
Permakultúrával 2019-től kezdtem mélyebben foglalkozni. 2020-ban az Életfa Permakultúra (Permaculture Resources Ireland) képzésén permakultúra tervezői képesítést szereztem. Szintén 2020-ban indítottam el a Perma Gang Project-et, mely a szakma és média érdeklődését is felkeltette, és a 2020-as Highlights of Hungary díj jelöltjei közt is szerepelt a kísérlet. 2021-ben Warren Brush és Márkuly István permakultúra tanári képzésén vettem részt, majd Dr. Gyulai Ivántól a mélymulcsos kertműveléssel bővítettem ismereteim. 2023-ban Geoff Lawton városi permakultúra workshopján tanultam, emellett nemzetközi munkákba is belekóstoltam.
2022-től a terézvárosi Rózsa közösségi kert szakmai vezetője vagyok, melynek fejlesztése a permakultúra elvei alapján valósul meg a helyi közösség aktív részvételével. Harmadik éve tartok különórát a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatóinak.
Számomra a permakultúra nemcsak egy életforma, hanem a következő nemzedék jövőjének reménye is egyben.
DÖMÖTÖR PETRA
Permakultúra tervező, kertészmérnök
Számomra a permakultúra egy varázslatos szemlélet és cselekvő, pozitív kiút korunk környezeti problémáiból. Arra tanít, hogy meglássuk a természet értékeit, elősegítsük a természetes körforgásokat, közösséget építsünk és pozitívan éljünk együtt.
Kertészmérnökként szívügyem, hogy a családi házak díszkertjeibe visszahozzuk a természetet és az ehető növényeket. Ültessünk gyümölcsfákat, vessünk zöldséget, alakítsunk ki élettereket madaraknak, sünöknek, hasznos rovaroknak - gondos tervezéssel megoldható, hogy közben kertünk ne veszítsen szépségéből és rendezettségéből.
Másik kedvenc területem a gyerekek környezeti nevelése. Nagyon fontosnak tartom, hogy iskolákban, óvodákban is találkozzanak a gyerekek a permakultúra szemléletével.
KÖLCZE ISTVÁN
Permakultúra tervező és kivitelező
Permakultúra tervezőként és kivitelezőként nagyon fontosnak tartom azt, hogy ne csak papíron, számítógépen készüljön számtalan szebbnél szebb, szemet gyönyörködtető terv, hanem a lehető leghamarabb történjen gyakorlati előrelépés is a terepen.
Egy terv, legyen az bármenyire alapos is, csak egy, a tervezett jövőből kiragadott pillanat megörökítése. Egy, a permakultúra szellemében történő megvalósítás pedig minden alkalommal egy élvezetes utazás. Az elvégzett munka öröménél csak az nagyobb, ha azt látjuk a természet visszajelzései alapján, hogy valóban működnek az alkalmazott stratégiák és technikák. Ám az esetenként elkövetett hibák vagy kudarcok még nagyobb tanítóerővel bírnak, általában arra hívják fel a figyelmünket, hogy a megfigyeléseink nem voltak eléggé alaposak.
Több mint 4 éve döntöttem úgy, hogy a távmunka, jó fizetés és légkondicionálós iroda nyújtotta előnyöket felcserélem az ilyen utazások által nyújtott megélésekre, és hátrahagyva programozói karrieremet próbálok nap mint nap részese lenni annak a folyamatnak, ami tényleges változásokat hoz, azért, hogy utódaink egy élhető, minél természetközelibb életet élhessenek.
MARK RICHARDS
Permakultúra tervező
Az öko-erdészet az elsődleges érdeklődési köröm, különösen a városi és a leépült környezetben. A közösségi kertekben eltöltött hat év vezetett el a permakultúrához. A PDC diplomámat 2019-ben szereztem meg. Ez segített felismerni a rendszerszemléletű gondolkodás és a hulladékgazdálkodás fontosságát. A komposztálás és az integrált növényvédelem a specialitásom.
Társalapítója vagyok a budapesti Aurora Klímakertnek, ahol szilárd ismereteket szereztem a talaj egészségéről, a vízgazdálkodásról és a fás rendszerekről, különösen az éghajlati szélsőségekre való tervezésről. István munkája inspirált arra, hogy felfedezzem a permakultúra megoldásait a városi környezet számára.
PRIJATLELJ JÁNOS ’Safi’
Permakultúra tervező és kivitelező, oktató.
Hosszú évek farmokon és az építőiparban szerzett munkatapasztalatával, a fizikai és a kültéri munka szeretetével, az élet holisztikus megközelítésével találtam a permakultúrára. Permakultúra tervező és tanári tanulmányaim során felismertem azt, hogy ez a rendszer az életünk minden területén alkalmazható, és azóta számos külföldi és hazai projektben részt vettem Svédországtól Portugáliáig, Skóciától Ciprusig. A különböző természeti adottságok okozta kihívások, a folyamatos tanulás, és a közös munka közben kialakuló emberi kapcsolatok teszik izgalmassá es örömtelivé számomra a választott hivatásomat, a permakultúrát.
Kompetensnek tartom magam kert tervezésben, fenntartható tavas és fás rendszerek kialakításában, fém- és földmunkák elvégzésében, valamint különböző üvegházak építésében.
SIMOR ÁRPÁD
Faipari mérnök, erdő- és vadvédelmi koordinátor.
Faipari mérnökként a csapat műszaki referenseként ténykedem. A Soproni Egyetemen, ahol tanultam, elsősorban erdőmérnököket képeztek, az ő tudásukat megalapozó, a Föld legkomplexebb ökológiai rendszerének mély tiszteletére és a lehető legkörültekintőbb, legsokoldalúbb megismerésére épülő szemlélet óhatatlanul részévé vált az életemnek. Így nagy örömmel vettem, hogy egy olyan, a gyakorlatban is remekül használható „szerszámot” alkottak meg nagytudású emberek, amivel szinte bárki hozzátehet a Föld boldogulásához csakúgy, mint a sajátjához.
A permakultúra nevű eszköz a szellem szerszáma, de sokszor kellenek hozzá fizikai eszközök is – az én dolgom, hogy ezek jól és biztonságban elkészüljenek.
CSATLAKOZZ TE IS A KÖZÖSSÉGHEZ
Érdekel a városi permakultúra?
Szeretnéd, hogy élhetőbbek legyenek a városaink és tennél is érte?
Vagy a városban termesztenél és szeretnél egy hasonló szemléletű közösséghez tartozni?
Csatlakozz hozzánk, mi szívesen látunk a közösségünkben!
Mit biztosítunk Neked?
amikor egyedül érzed magad a témában, itt társakra lelhetsz
tapasztalt szakemberektől számos ismeretet szerezhetsz
közösségünk tagjai között megoszthatjátok tapasztalataitokat
ha megakadsz, van kihez forduljál
kalákát szervezhetsz és mások kalákáiban is részt vehetsz
önkéntes lehetőségeket biztosítunk a permakultúra gyakorlásához
az összes képzési programunkról elsőként értesülhetsz
betársulhatsz egyes projektekbeButton
Figyeld eseménynaptárunkat és keress minket bátran az alábbi elérhetőségeken:
Vagy küldj üzenetet, szívesen válaszolunk!
Adatkezelési tájékoztató
© Lőrinczi István. Minden jog fenntartva.